فروش زالو در قزوین دارای مجوز رسمی

فعالیت نخستین واحد پرورش زالوی دارای پروانه بهداشتی کشور در قزوین.دیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی قزوین از فعالیت نخستین واحد پرورش تولید زالوی دارای پروانه بهداشتی کشور در این استان خبر داد.

فروش زالو در قزوین دارای مجوز رسمی

ایرج رحمانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این واحد با سرمایه گذاری 6 میلیارد ریالی و در زمینی به مساحت 380 متر مشغول به کار شده است.

مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی قزوین اضافه کرد: این واحد (شرکت فروش زالو فرهمند درمان گستر دشتی) نخستین مجموعه تولید زالو در ایران است که زالوی بهداشتی را با تایید سازمان دامپزشکی و بهداشت و درمان در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد.
رحمانی یادآور شد: این واحد توانسته تمامی مجوزهای رسمی کشور را در این زمینه کسب نماید و تحت نظارت و کنترل کامل سازمان های امور شیلات جهاد کشاورزی، دامپزشکی و بهداشت و درمان مشغول فعالیت شود.
مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با بیان اینکه امروزه کشور برای رفع نیازهای درمانی مردم به سالانه پنج میلیون قطعه زالو نیاز دارد، افزود: این واحد (شرکت فروش زالو فرهمند درمان گستر دشتی) سالانه 100هزار قطعه پرورش داده و به بازار عرضه می کند و تا سال آینده این مقدار به یک میلیون قطعه افزایش می یابد.
رحمانی خاطر نشان کرد: این واحد تولیدی که در دهه مبارک فجر به طور رسمی به بهره برداری می رسد برای 12 نفر شغل ایجاد کرده است.
وی با اشاره به عواقب استفاده از زالوهای غیربهداشتی، اظهار کرد: اگر برای درمان از زالوی سمی و غیربهداشتی استفاده شود، ساده ترین مشکل ایجاد حساسیت های پوستی و کهیر می باشد که با خارش و التهاب همراه است وهمچنین می تواند مشکلاتی مانند اختلالات انعقادی ایجاد کند.
رحمانی با اشاره به وجود بازارهای مناسب زالو بهداشتی در کشورهای خارجی بویژه در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، گفت: با توجه به قیمت بالای زالو در خارج از کشور متاسفانه هیچ گونه بخشنامه و قانونی در رابطه با صادرات این محصول وجود ندارد و واحدهای تولیدی زالو در ایران از صادرات این محصول بی بهره هستند که باید برای رفع این مشکل تدبیری اندیشیده شود.
زالو نوعی کرم حلقوی است که از گروه کرم‌های آبزی و از راسته آرواره‌داران است و دارای کاربرد درمانی می باشد.
شیوه درمان بیماری ها توسط زالو در قالب سه مرحله شامل وارد کردن نیش، تزریق بزاق و خون گیری است.